Facebook open

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

O tym jakie są najczęstsze przyczyny nadwagi i dlaczego wciąż rośnie liczba osób walczących z otyłością opowiada Zofia Urbańczyk, dietetyk, koordynator ogólnopolskiej akcji informacyjno-profilaktycznej „Uwaga Nadwaga”, organizowanej przez Centra Dietetyczne Naturhouse.

 

 

 Jakie są najczęstsze przyczyny nadwagi i otyłości?

Zofia Urbańczyk: Problemy z nadwagą są zazwyczaj skutkiem nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Z naszego doświadczenia i obserwacji wynika, że w 80% przypadków osoby otyłe nie znają lub nie stosują się do podstawowych zasad zdrowego odżywania. Przede wszystkim jadamy nieregularnie. Zamiast pięciu mniejszych posiłków rozłożonych w ciągu dnia, w biegu sięgamy po obfite i kaloryczne potrawy lub w ogóle zapominamy o jedzeniu, a zwłaszcza
o pożywnym śniadaniu. Pijemy zdecydowanie za mało wody mineralnej (zalecane są 2 litry dziennie). Zapominamy też o zasadzie, że ostatni posiłek powinniśmy spożywać 2-3 godziny przed snem.

Dlaczego tak trudno jest nam wytrwać na diecie i jakie popełniamy błędy?

Z.U.: Bardzo często wybieramymonotonne diety, oparte na niepełnowartościowych posiłkach, przez co osłabiamy organizm, doprowadzamy do niedoborów witamin i minerałów. Decydujemy się na modne kuracje, które nie są dopasowane do naszych potrzeb oraz stylu życia. Prawidłowa dieta powinna uwzględniać wiek osoby, przebyte choroby, jak również rodzaj wykonywanej pracy. Mamy zróżnicowane apetyty i upodobania smakowe, a warto pamiętać, że dieta musi być dla nas przyjemna czyli powinna składać się z produktów, które lubimy.

W czym może nam pomóc dietetyk?

Z.U.: Zadaniem dietetyka jest dopasowanie zbilansowanej diety na podstawie specjalistycznych pomiarów i wywiadu dietetycznego do indywidualnych predyspozycji organizmu. Następnie kontrolowanie każdego etapu kuracji także po zakończeniu diety, kiedy istotna jest stabilizacja wagi i uniknięcie efektu jojo. Mamy też pewność, że cały proces przebiega prawidłowo i jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Celem takiej współpracy jest też zmiana nawyków żywieniowych, co pozwala w przyszłości uniknąć problemów z nadwagą.

Na czym polega akcja „Uwaga Nadwaga”?

Z.U.: Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zachęcenie Polaków do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Do końca listopada we wszystkich Centrach Naturhouse można skorzystać z bezpłatnej konsultacji dietetycznej, pomiarów tkanki tłuszczowej oraz wody metabolicznej w organizmie. Dodatkowo przeprowadzamy bezpłatne prelekcje na temat zasad zdrowego odżywania w szkołach, przedszkolach i miejscach pracy. Stworzyliśmy również specjalną stronę internetową: www.uwaganadwaga.com, na której można znaleźć m.in.: wskazówki i porady dietetyków, szczegóły dotyczące programu, jak również zapisać się na bezpłatne konsultacje w wybranym Centrum.

Kto może skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych?

Z.U.: Każdy, kto chciałaby skontrolować swoją wagę, poddać ocenie dietetyka dotychczasowe nawyki żywieniowe lub nauczyć się zasad zdrowego odżywania. Zachęcamy zarówno osoby
z nadwagą czy otyłością, jak i tych, którzy chcieliby w bezpieczny i zdrowy sposób przybrać na wadze. Pomoc dietetyka może okazać się przydatna np. kobietom przechodzącym menopauzę, młodym mamom, które zakończyły okres karmienia piersią i chciałyby powrócić do dawnej sylwetki czy mężczyznom borykającym się z tzw. brzuszkiem.. Pamiętajmy, że porada jest bezpłatna, a może okazać się najlepszą motywacją do zmian korzystnych dla naszego zdrowia i wyglądu.

images/stare/PAZDZIERNIK 2012/natur house.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

baner Norden Cosmetics

Partnerzy

Perfect SPA Awards

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj hotel

 Perfect SPA Awards 2021 glosuj daySPA

Phytomer 300x300

 

Nasze magazyny i albumy

Zapisz się do newslettera

Perfect SPA International

Perfect SPA Hotel 2021 HISZPANIA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 EUROPA - GŁOSUJ

Perfect SPA INTERNATIONAL 2021 Świat

RANKINGI SPA

Phytomer 300x300

polecane hotele GORACH

polecane hotele CENTRUM

polecane hotele MORZE

polecane hotele JEZIORA

polecane KLINIKI DAY SPA

Pobierz E-Book

 okl e book SPA Rodzinne

okladka e book UZDROWISKAe-book Restauracje okladka Semana SPAeden pl

 

polecane hotele spa poziome wszystkie SPA EDEN

Polska na zdrowie PL0

Cytat tygodnia

cytat, Konfucjusz

Partnerzy