fbpx

BANER Perfect SPA Awards 2021 Glosuj Hotel SPA

Cypr - Błękitne plaże

Tekst: Katarzyna Sołtyk

Uwielbiasz spacery po ciepłym piasku i szum morskich fal? Interesuje cię historia i sztuka? A może lubisz aktywny wypoczynek na łonie dziewiczej przyrody? Jeśli choć raz twoja odpowiedź brzmiała „tak”, jedź na Cypr. Ta śródziemnomorska wyspa jest dobra na każdą porę roku i na każdą okazję.
Zapewne wiedziała już o tym niezwykle piękna i kochliwa Afrodyta, która na swój raj wybrała właśnie Cypr. Trudno o lepszą rekomendację dla wyspy. Według mitów greckich była żoną Hefajstosa, ale do wierności małżeńskiej nie przywiązywała wielkiej wagi. O tym, co bogini miłości, piękna, pożądania i płodności robiła na Cyprze można by napisać książkę… dla dorosłych. Turyści na każdym kroku bombardowani są legendami z Afrodytą w roli głównej i zwiedzają miejsca z nią związane: plażę i skałę Petra tou Romiou, przy której wyłoniła się z morskiej piany, Łaźnie Afrodyty, gdzie po raz pierwszy spotkała boskiego Adonisa, słynne Pafos, w którym już w średniowieczu rozkwitł jej kult i sanktuarium Kouklia nazywane antycznym domem publicznym – o wolontariuszkach ze Świątyni Afrodyty pisał już Herodot.Dzisiaj bogini wykorzystywana jest głównie w celach marketingowych, jako boska reklama wyspy – zresztą niezwykle skuteczna. Jej imię noszą duże statki i małe łodzie, restauracje, bary, hotele i turystyczne trasy. W pubach można wypić drinka Afrodyty, w sklepach kupić mydła, szampony i kremy miejscowej marki Aphrodite, każde SPA oferuje zabiegi z jej imieniem – głównie kąpiele. Jest patronką żeglarzy i całego Cypru.

Nissi Beach_Spaeden_pl57 Błękitnych Flag
Aż 57 plaż na Cyprze (ze 112 istniejących) zostało oznaczonych Błękitną Flagą, która jest świadectwem spełniania najwyższych standardów i surowych kryteriów czystości wody i plaży, bezpieczeństwa na plaży oraz dbałości o środowisko naturalne. Stawia to plaże Cypru w ścisłej czołówce światowej. Według dorocznego sprawozdania Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, Cypr szczyci się najlepszymi w Europie kąpieliskami pod względem czystości wód (od kilku lat zresztą). 100% kąpielisk spełnia surowe kryteria jakości wód. Nie można tego nie wykorzystać! Zwłaszcza, że tutejsze plaże są niezwykle różnorodne, każdy więc znajdzie tu coś dla siebie. Ciche zakątki na zachodzie lub tętniące życiem kurorty na wschodzie. Jasne, piaszczyste plaże przeplatają się ze skalistymi klifami, a piasek złocisty z białym czy ciemnym. Warto zwrócić na to uwagę, wybierając miejsce pobytu.
Wschodnie wybrzeże słynie ze złotych oraz białych piaszczystych plaż i płytkich, turkusowych wód. Długie szare piaski plaż południowego wybrzeża zapraszają na spacery i jogging. Ich piasek nie zachwyca kolorem, ale woda jest znacznie cieplejsza. Ustronne zatoczki zachodniego wybrzeża czekają zaś na miłośników plażowania w odosobnieniu. Zatoki o głębokich wodach i skalistych wychodniach (jak białe skały Governors Beach) idealnie nadają się do nurkowania lub snurkowania.

Pafos_Petra_tou_Romiou-spaeden-pl-05.jpgPlaża Afrodyty
Bez wątpienia najsłynniejszą plażą Cypru jest Plaża Afrodyty, ale bynajmniej nie ze względu na jej walory plażowe, lecz legendy. To tutaj, przy Petra tou Romiou, Skale Afrodyty, piękna bogini wyłoniła się z morskiej piany. To dzisiaj obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki. Z lazurowej wody wyłaniają się trzy białe skały wapienne. Plażę pokrywają żwir i tysiące wygładzonych przez fale morskie kamieni. Gałęzie okolicznych drzew obwieszone są chusteczkami i skrawkami materiałów przez kobiety pragnące potomstwa. Szukają wsparcia u bogini, która za każdym razem kąpiąc się w tutejszych wodach po upojnej nocy, odzyskiwała dziewictwo. Rundka wpław wokół wystającej z morza skały, zapewnia powodzenie w miłosnych podbojach. A jak ktoś nie ma ochoty na kąpiel lub nie umie pływać, to wystarczy znaleźć na plaży kamień w kształcie serca.

Joga i windsurfing
Piaszczyste plaże południowego wybrzeża, w okolicach Larnaki i Limmasol, doskonale nadają się do kąpieli słonecznych, wodnych oraz do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Są ciemniejsze, ale dzięki temu woda jest cieplejsza. Znakomita zarówno do kąpieli słonecznych, jak i aktywnego wypoczynku jest plaża Mackenzie w Larnace, gdzie oprócz klasycznego windsurfingu, można spróbować nowego sportu – wiosłowania na desce, na stojąco (paddle board) oraz jogi na wodzie. 

Nissi_Beach_spaeden-pl-02.jpgAgia Napa i Nissi Beach
Do niedawna Agia Napa była spokojną wioską rybacką z niewielkim portem. Ale po przejęciu przez Turków Famagusty i jej najsłynniejszego kąpieliska Varosy, musiała przejąć tę ważną turystyczną rolę. Dzisiaj to stolica rozrywki, pełna barów, dyskotek, kafejek, pubów, hoteli i sklepików. Latem jest jednym z najgorętszych miejsc rozrywkowych Europy, gości ponad ćwierć miliona turystów. Słynie z wyjątkowo czystej wody i pięknych plaż. Bez wątpienia największym zainteresowaniem cieszy się Nissi Beach, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych plaż świata.
Niewiele ustępują jej plaże w pobliskim Protaras, ze słynną Zatoką Figową (lub Zatoką Figowców), której nazwa pochodzi od drzewa figowego zasadzonego tu w XVII wieku. Zatoka podzielona jest na małe płytkie laguny, które są doskonałym miejscem zabaw dla dzieci, posiada dobre zaplecze rekreacyjne, a w jej pobliżu nie brakuje barów i kafejek.

Na południe od miasta znajduje się słynny Przylądek Greco objęty ochroną w parku narodowym. Tworzą go fantazyjne formacje skalne, a na przylądek prowadzi m.in. malownicza ścieżka spacerowa (z oddalonej o 3 km zatoki Knossos), na trasie której można podziwiać piękne urwiska, nadmorskie jaskinie i naturalny łuk skalny. Zarówno wody w okolicy Protaras, jak i przylądka świetnie nadają się do nurkowania.

Półwysep Akamas
Park Narodowy Akamas w północno-zachodniej części wyspy to 100 km2 niemal dziewiczej przyrody. W okolicach nie ma żadnych resortów, ani hoteli. 50 km szlaków, które można pokonać jedynie pieszo, konno, na rowerach górskich, quadach, czasem samochodach terenowych, wiodą do: Wąwozu Avakas, Łaźni Afrodyty czy na bezludne plaże i urwiste klify. Najsłynniejsza jest plaża Lara, gdzie lęgną się żółwie zielone i karetta. Latem nie wolno tu przebywać już na godzinę przed zachodem słońca i przez całą noc, kiedy żółwice wychodzą z wody, żeby znieść w piasku jaja.

-------------------------

Warto wiedzieć
Na Cyprze oliwę z oliwek stosuje się zarówno w kuchni, jak i w codziennej pielęgnacji ciała, włosów i twarzy. Na bazie oliwy z oliwek powstają szampony, mydła, kremy, maseczki, żele i płyny do ciała. Większość z dodatkiem miejscowych ziół i owoców, m.in. jaśminu, lawendy, rozmarynu i winogron. Słowem – sama natura i zdrowie.

 

CYPR - POLECANE HOTELE SPA

Z MORSKIEJ PIANY - O CYPRZE, CYPRYJCZYKACH I CYPRYJSKICH ZABIEGACH SPA

reklama

Społeczność

Newsletter

Zapisz się na Newsletter

Aktualności, promocje, konkursy

reklama
reklama

Perfect SPA Awards

Ankieta

Mój ulubiony hotel SPA położony jest:

Partnerzy Konkursu

Partnerzy

logo

Redakcja
tel.: +48 886 606 054
redakcja@SPAeden.pl

Redaktor Naczelna:
Katarzyna Sołtyk
k.soltyk@semana.pl

Społeczność

© 2021 Spaeden All Rights Reserved.Design & Development by Conor